Поштовање и брига о старим лицима је део традиције на коју никада не смемо да заборавимо. Сваки облик непоштовања и насиља, било оно физичко, психичко или економско, мора се спречити пре него што се догоди. Свако занемаривање старих лица мора бити јавно осуђено, изјавио је данас заштитник грађана Зоран Пашалић поводом Међународног дана борбе против насиља над старијима.
Борби против насиља над старијима се не посвећује довољно пажње, зато институција Заштитника грађана приоритет у раду даје управо заштити наших суграђана који спадају у ту рањиву категорију, нагласио је Пашалић и позвао их да пријаве сваки вид насиља и дискриминације.
Некада заборавимо да је старост неминовна судбина свих нас и да једино бригом и пожртвовањем према њима показујемо да смо друштво које заслужује да се назива хуманим, указао је Зоран Пашалић.
Заштитник грађана утврдио је пропусте у раду Секретаријата за саобраћај Градске управе града Београда јер није обезбедио звучне сигнале за прелажење преко улице за слепа и слабовида лица након што је током реконструкције светлосне сигнализације на пешачким прелазима укинуо пешачки семафор.
По притужби мајке слабовидог детета из Београда да је реконструкцијом светлосне сигнализације на раскрсницама њеном детету онемогућено да се самостално креће јер су на великом броју раскрсница укинути семафори за пешаке, Заштитник грађана је покренуо поступак контроле законитости и правилности рада овог секретаријата.
Због потребе да се унапреди положај деце оштећеног вида и осигура њихова боља безбедност у саобраћају, Заштитник грађана сматра да надлежни секретаријат мора да осигура исти ниво остваривања права лицима оштећеног вида која су пре ових реконструкција светлосне сигнализације могла самостално да се крећу.
Из тих разлога, потребно је предузети све мере како би се обезбедило да на пешачким прелазима широких градских улица у Београду буде постављен звучни сигнал за безбедан прелазак улице јер би се тиме заштита и безбедност осигурала не само деци, већ и одраслима оштећеног вида.
У препоруци за отклањање недостатака, Заштитник грађана тражи да градски секретаријат убудуће на свим пешачким прелазима на којима се укида пешачки семафор на разделном острву постави опрему за обележавање путева за кретање слепих и слабовидих лица у виду звучних сигнала за прелажење улице.
Заштитник грађана, у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина - Савезом градова и општина Србије, по шести пут заредом, додељује награду градовима, општинама и градским општинама који су у 2021. години највише допринели развоју свих облика приступачности на својој територији, односно у свом окружењу.
У допису који је данас упућен општинама, градовима и градским општинама Заштитник грађана је позвао јединице локалне самоуправе да поднесу пријаву на Јавни позив и на тај начин прикажу и промовишу примере добре праксе у развоју приступачности на својој територији у 2021. години.
Заштитник грађана подсећа да је награда за приступачност настала као израз потребе да се у настојањима да се постигне инклузивније друштво у Србији укаже на искораке појединаца и/или институција у креирању примера добре праксе који доприносе квалитету живота, служе као модел, инспирација и идеја за све и као такви су веома значајни за унапређење положаја особа са инвалидитетом. Истовремено, награда има за циљ да континуирано утиче на подизање свести и пошаље снажну поруку о важности приступачности, промовисању принципа Дизајн за све и креирању окружења и услуга које могу користити сви грађани и грађанке, односно инклузивног окружења приступачног свима.
Степен поштовања права старијих особа, дискриминација и насиље над старијим особама, као и да ли они препознају и како реагују на насиље су биле теме о којима се разговарало на данашњој радионици у Александровцу, коју је организовало удружење „Снага пријатељства — Amity” из Београда и Заштитник грађана за старије локално становништво и представнике локалног дома здравља.
Учесници радионице су навели да су највећи проблеми старијих у Александровцу отежан приступ услугама здравствене заштите, недостатак услуге герентодомаћица и дома за старе. Како су навели, насиље над старијима је присутно, али се ретко пријављује због укорењених стереотипа и предрасуда, као и да је потребна боља сарадња са центром за социјални рад и локалном самоуправом.
Борјана Перуничић из институције Заштитника грађана је указала да та институција може иницирати измене прописа, али и да решава појединачне случајеве по притужбама грађана или по сопственој иницијативи, те је позвала старије грађане да се обрате Заштитнику грађана уколико сматрају да су њихова права угрожена.
Надежда Сатарић из удружења „Снага пријатељства —Amity“ је истакла да истраживања показују да у Србији већина старијих се осећа дискриминисано првенствено у приступу услугама социјалне и здравствене заштите и јавним службама, а свака пета особа је доживела неки вид насиља. Насиље се и даље код старих особа третира као ствар породице, те није потребно тражити заштиту за жртве. Најзаступљеније је психичко и економско насиље, као и занемаривање. Сатарић је додала да је претходне године свака трећа убијена жена имала преко 60 година.
Догађај је реализован у оквиру пројекта „Унапређење безбедности жена у Србији“, који спроводи агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women), у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Србије и подршку Норвешке амбасаде у Београду.
Приступ физичкој средини и окружењу, информацијама и комуникацјама и приступ свим неопходним базичним услугама.
Прелазак из улоге пасивног примаоца услуге у активног учесника у доношењу одлука о свом животу, учествовање у јавним активностима, политичка заступљеност.
Једнаке могућности и основе за реализацију свих људских права.